Co musisz wiedzieć o zimowym bieganiu w górach?

Ponownie mamy 3 dzień tygodnia, czyli środę ?Przyszedł czas opisać kolejny temat dotyczący zimowej edycji Triady. Dziś skupimy się na przygotowaniu do zimowych warunków. Zapraszamy do lektury, a w komentarzach mile widziane wskazówki dla początkujących ??

? BUTY TERENOWE
Niezależnie od warunków pogodowych jakie się trafią zawsze buty z dobrym bieżnikiem to podstawa bezpiecznego poruszania się w górach. Jeśli jeszcze takich butów nie macie to warto zakupić je odpowiednio wcześniej. Przed docelowym startem w górach powinno się wykonać przynajmniej 10 treningów (w tym dwa dłuższe) w nowych butach. Pozwoli to dopasować się stopie i zminimalizuje ryzyko obtarć podczas startu w górach. Sprawdzone buty są szczególnie ważne na Triadzie, ponieważ nieprzewidziane obtarcia mogą skutecznie uniemożliwić poruszanie się w terenie na kolejnych etapach.

? ODZIEŻ
Zawsze w górach spotykamy się z dużymi wahaniami temperatury w zależności od momentu trasy. Zimą jest to jeszcze bardziej zauważalne. Na podbiegu mamy ochotę wszystko z siebie ściągnąć, natomiast na płaskim i na zbiegu robi się momentalnie chłodniej. Dobre operowanie strojem jest bardzo ważne i może pozwolić uniknąć wychłodzenia, które zabiera Wam bardzo dużo energii. Przyda się Wam zatem łatwo pakowalna kurteczka, która nie będzie zajmowała dużo miejsca.

? PLECAK BIEGOWY
Doświadczeni górale są do niego przyzwyczajeni, ale jeśli mamy tutaj debiutantów to pamiętajcie koniecznie o plecaku. W zimowych warunkach dobrze byłoby zmieścić w nim własne picie, kilka żeli, batoników i wspomnianą wyżej odzież typu lekka bluza czy kurteczka. Warto też wyposażyć się w taki plecaczek nieco wcześniej i pobiegać w nim na treningu, żeby maksymalnie dopasować go sobie do pleców.

Kolejne dwa elementy wyposażenia mocno zależą od aktualnych warunków, dlatego najlepiej już bliżej startu śledzić komunikaty pogodowe i wtedy zdecydować czy będą Wam potrzebne. Są to:

? STUPTUTY
Połączenie między butem, a nogawką, dzięki któremu śnieg nie wpadnie Wam za cholewkę buta. Element niezbędny w przypadku grubej pokrywy śnieżnej, ponieważ wpadający do buta śnieg mocno obciera stopę, co często powoduje problemy w normalnym bieganiu.

? NAKŁADKI Z KOLCAMI
Tutaj z kolei mówimy o innych warunkach, warunkach lodowych. Przy okresie lekkiej odwilży często już na zbiegu blisko górskich miejscowości pojawiają się oblodzenia, które przy zbieganiu są bardzo niebezpieczne. W takiej sytuacji warto mieć w plecaku nakładki, które można włożyć na swoje buty i wtedy nawet poruszanie się po lodzie jest znacznie bezpieczniejsze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.