Vademecum TRIADA zimowa

Specyfika biegu etapowego

Bieganie etapowe to coś więcej niż zwykłe bieganie. To przygoda. Od samego początku projektu pod nazwą TRIADA staramy się rozwijać idee biegu etapowego. Krościenko nad Dunajcem to miejsce położone pomiędzy trzema pasmami górskimi. W sobotę rano biegamy w Gorcach, w sobotę wieczorem w Pieninach, a w niedziele rano ostatni etap po szlakach Beskidu Sądeckiego. Pod względem logistycznym sprawa wygląda bardzo prosto. Meta każdego etapu znajduje się w Krościenku nad Dunajcem, dzięki temu zaraz po biegu można odpocząć i szykować się do kolejnego etapu. Starty w zależności od etapu odbywają się w Krościenku lub są wyjazdowe. Na starty poza Krościenkiem można zakupić bilet autobusowy lub dojechać we własnym zakresie.


Przygotowania

Kolejnym specyficznym dla biegu etapowego elementem jest przygotowanie przedstartowe. Wyobraźcie sobie, że właśnie kończycie pierwszy etap. Wszystko macie mokre po deszczu/śniegu, a kolejny start za kilka godzin. Albo pojawiły się obtarcia i trzeba szybko reagować. Przed wyjazdem musicie przemyśleć każdy scenariusz! Na pewno przyda się dodatkowy strój, buty czy właśnie plastry, opatrunki na obtarcia. Bez tych elementów ukończenie całej TRIADY może być trudne. Pod względem sportowym jest to specyficzny wysiłek. Po każdym etapie w nogach kumuluje się zmęczenie. Ostatni etap biegany „na zakwasach” to duże wyzwanie. Ważna jest dobra strategia i odpowiednie gospodarowanie siłami. Finisherami TRIADY są tylko osoby, które ukończą wszystkie trzy dystanse i tylko Ci zawodnicy i zawodniczki otrzymają na koniec rywalizacji medale/trofea. Ukończenie nawet 2 etapów nie oznacza ukończenia TRIADY!
TRIADA to również piękna dekoracja finisherów, ale nie będziemy wszystkiego zdradzać!


Warunki

Zima w górach to coś więcej niż zima w mieście. Po ostrej śnieżycy przebycie szlaków wymaga bardzo dużo wysiłku. Trasa, która w lecie zajęłaby Wam 2 godziny w zimę potrafi się wydłużyć nawet dwukrotnie. Dystanse, które z pozoru dla doświadczonych ultrasów mogą wydać się krótkie w odmianie zimowej dają mocno popalić!


Sprzęt

Koniecznie zapasowy! Poza tym warto przetestować całe wyposażenie. W miarę możliwości spróbujcie zorganizować sobie przed TRIADĄ wyjazd w dobrze zaśnieżony teren. Przygotujcie cały sprzęt, który będziecie wykorzystywać podczas zawodów. Każda niedogodność na treningu może okazać się dużą przeszkodą w pokonaniu trasy w górskich warunkach w trakcie rywalizacji. Przetestowanie sprzętu podczas treningu pozwoli uniknąć błędów.


Zapoznanie się z trasą

Koniecznie prześledźcie przebieg szlaków na interesujących Was trasach. Zwróćcie uwagę, na którym kilometrze trzeba spodziewać się zmiany koloru szlaku. Wielokrotne przeczytanie mapy przed zawodami znacznie ułatwi Wam korzystanie z niej podczas rywalizacji. Trasy będą oznaczone gęsto na odcinkach poza szlakiem. Takie odcinki będą sprawdzone dosłownie godzinę przed startem, żeby zminimalizować ryzyko zerwania przez kogoś oznaczeń. Natomiast oznaczenia na szlakach będą wieszane dzień i dwa dni przed zawodami. Niestety trzeba liczyć się z tym, że nawet wieczorem przed zawodami taśma może zostać zerwana! Zdarzały się takie sytuacje na biegach górskich! Dlatego tym bardziej zapamiętajcie szlaki górskie, którymi będziecie biec! Kolejna ważna zasada to biegamy z głową w górze i obserwujemy wszystko dookoła. Po pierwsze nie uciekną Wam przepiękne krajobrazy, a po drugie nie umknie Wam żadne oznaczenie szlaku. Czasem wystarczy dosłownie minuta zamyślenia i można wylądować poza trasą. Bądźcie czujni! Przed zawodami udostępnimy Wam tracki wszystkich tras.


Atmosfera

Formuła biegu etapowego to również niesamowita integracja z innymi uczestnikami, z którymi wspólnie przebywamy i rywalizujemy przez cały weekend. Na trasach panuje przyjacielska atmosfera. Każdy wspiera się wzajemnie w dążeniu do upragnionej mety.


Noclegi

Polecane noclegi:

Perła Pienin Strona Internetowa

Zajazd Sokolica Strona Internetowa

Willa Granit Strona Internetowa

Crosna Spa Strona Internetowa

Wiele ofert noclegów na terenie Krościenka nad Dunajcem znajdziecie na stronach:

Noclegi 1

Noclegi 2

Noclegi 3

Noclegi 4

Noclegi 5


Dojazd

Zapraszamy do sprawdzenia Krościenka pod linkiem:

Jak dojechać?

Dokładny adres biura zawodów to ulica Zdrojowa 11

Jedzonko:

Karczma Dunajec – ul. Jana III Sobieskiego 3

Pizzeria Zapiekana – u. Sobieskiego 4

Karczma u Walusia – ul. Jagiellońska

Karczma Stajkowa – ul. Wojtyły 78

Pizzeria Fantazja – ul. Mickiewicza 11A

Zajazd Pasterniki – ul. Jagiellońska 131

Bar MiZa – ul. Mickiewicza 12

Na płycie rynku znajdują się 3 lokale żywieniowe


Parkingi

Rynek (Przed wjazdem na płytę rynku skręcamy w prawo i zaraz po lewej stronie znajduje się parking)

Przy drodze naprzeciwko Kościoła ok. 400m od Startu

Wzdłuż  alei wędkarzy po stronie rzeki ok. 300m od Startu

Auta można również zostawiać wzdłuż ulicy Kościuszki po stronie rzeki 400m od startu

Bankomaty

PKO – Rynek

Bank Spółdzielczy – Rynek przy banku spółdzielczym

Euronet – Sobieskiego 2B (market MILA)

Służba Zdrowia

Ośrodek zdrowia – ul. Esperanto 2

Apteki

Rynek 30

Mickiewicza 4

Kingi 5

Taxi

Postój taksówek znajduje się na rynku.

Kościoły

Rynek – zabytkowy kościół, Msze Święte  dni powsz. 7.30; Niedziela – 6.30

Nowy Kościół – Sobieskiego; dni powsz. 6.30, 17.00 Niedziela – 8.00, 9.30, 11.00, 17.00

Autobusy

Przystanek autobusowy i aktualny rozkład jazdy znajduje się na Rynku.

Wolontariat

Serdecznie zapraszamy do dołączenia do ekipy organizatorów TRIADY! Czekają na Was niezapomniane emocje, pamiątki oraz gadżety biegowe. Jeśli macie do nas jakieś pytanie piszcie na adres – etapowatriada@gmail.com