Vademecum TRIADA letnia


Specyfika biegu etapowego

Bieganie etapowe to coś więcej niż zwykłe bieganie. To przygoda. Od samego początku projektu pod nazwą TRIADA staramy się rozwijać idee biegu etapowego. Krościenko nad Dunajcem to miejsce położone pomiędzy trzema pasmami górskimi. W sobotę rano biegamy w Beskidzie Sądeckim, w sobotę wieczorem w Pieninach, a w niedziele rano ostatni etap po szlakach Gorców. Pod względem logistycznym sprawa wygląda bardzo prosto. Każdy start i meta znajdują się w Krościenku nad Dunajcem. Nie ma potrzeby dojeżdżania autobusem czy czekania na innych uczestników. Zaraz po biegu można odpocząć i szykować się do kolejnego etapu.


Przygotowania

Kolejnym specyficznym dla biegu etapowego elementem jest przygotowanie przedstartowe. Wyobraźcie sobie, że właśnie kończycie pierwszy etap. Wszystko macie mokre po deszczu, a kolejny start za kilka godzin. Albo pojawiły się obtarcia i trzeba szybko reagować. Przed wyjazdem musicie przemyśleć każdy scenariusz! Na pewno przyda się dodatkowy strój, buty czy właśnie plastry, opatrunki na obtarcia. Bez tych elementów ukończenie całej TRIADY może być trudne. Pod względem sportowym jest to specyficzny wysiłek. Po każdym etapie w nogach kumuluje się zmęczenie. Ostatni etap biegany „na zakwasach” to duże wyzwanie. Ważna jest dobra strategia i odpowiednie gospodarowanie siłami. Finisherami TRIADY są tylko osoby, które ukończą wszystkie trzy dystanse i tylko Ci zawodnicy i zawodniczki otrzymają na koniec rywalizacji medale/trofea. Ukończenie nawet 2 etapów nie oznacza ukończenia TRIADY!


Warunki

Lato w górach bywa kapryśne. Na starcie pogoda może być dobra, ale po kilku godzinach wszystko może się zmienić. Dlatego trzeba dobrze wyposażyć swój plecak na wypadek ulewy i wiatru. W okresie odbywania się TRIADY istnieje również duże ryzyko wystąpienia ekstremalnych temperatur. Jeżeli zdarzą się takie warunki pamiętajcie o dodatkowym pojemniku na wodę czy izotonik. Regularne uzupełnianie płynów to podstawa ukończenia zawodów. Korzystajcie również ze wszystkich punktów odżywczych i koniecznie uzupełnijcie swoje zbiorniki!


Sprzęt

Koniecznie zapasowy! Poza tym warto przetestować całe wyposażenie. W miarę możliwości spróbujcie zorganizować sobie przed TRIADĄ wyjazd na dłuższe rozbieganie. Przygotujcie cały sprzęt, który będziecie wykorzystywać podczas zawodów. Każda niedogodność na treningu może okazać się dużą przeszkodą w pokonaniu trasy w górskich warunkach w trakcie rywalizacji. Przetestowanie sprzętu podczas treningu pozwoli uniknąć błędów. Koniecznie sprawdźcie kurtkę przeciwdeszczową czy radzi sobie na mocniejszym deszczu, który często występuje w okresie letnim w górach.


Zapoznanie się z trasą

Koniecznie prześledźcie przebieg szlaków na interesujących Was trasach. Zwróćcie uwagę, na którym kilometrze trzeba spodziewać się zmiany koloru szlaku. Wielokrotne przeczytanie mapy przed zawodami znacznie ułatwi Wam korzystanie z niej podczas rywalizacji. Trasy będą oznaczone gęsto na odcinkach poza szlakiem. Takie odcinki będą sprawdzone dosłownie godzinę przed startem, żeby zminimalizować ryzyko zerwania przez kogoś oznaczeń. Natomiast oznaczenia na szlakach będą wieszane dzień i dwa dni przed zawodami. Niestety trzeba liczyć się z tym, że nawet wieczorem przed zawodami taśma może zostać zerwana! Zdarzały się takie sytuacje na biegach górskich. Dlatego tym bardziej zapamiętajcie szlaki górskie, którymi będziecie biec! Kolejna ważna zasada to biegamy z głową w górze i obserwujemy wszystko dookoła. Po pierwsze nie uciekną Wam przepiękne krajobrazy, a po drugie nie umknie Wam żadne oznaczenie szlaku. Czasem wystarczy dosłownie minuta zamyślenia i można wylądować poza trasą. Bądźcie czujni! Przed zawodami udostępnimy Wam tracki wszystkich tras.

Przepaki i punkty odżywcze:

Beskid 60 km – przez połowę pierwszego podbiegu na Dzwonkówkę towarzyszy Wam potok z czyściutką wodą, więc wodę z plecaka można oszczędzać, później na Przehybie (około 20,5 km) czkać będzie punkt odżywczy i możliwość pierwszego przepaku. Po przyjemnym zbiegu do Rytra będzie czekał kolejny punkt odżywczy (około 31 km). Później wracacie na Przehybę i znów możecie skorzystać z punktu odżywczego i przepaku (40 km).

Beskid 35 – znów na początku potok, a później punkt odżywczy na Przehybie (około 20,5 km).

Beskid 17 – też można posiłkować się potokiem, a potem już tylko zbieg do mety, więc na tym dystansie nie przewidujemy dodatkowych punktów.

Pieniny 11 – brak dodatkowych punktów

Gorce 35 – dwa punkty odżywcze około 7,5 km i 17 km

Gorce 22 – jeden punkt odżywczy około 7,5 km


Noclegi

Polecane noclegi:

Zajazd Sokolica Strona Internetowa

Willa Granit Strona Internetowa

Crosna Spa Strona Internetowa

Wiele ofert noclegów na terenie Krościenka nad Dunajcem znajdziecie również na stronach:

Noclegi 1

Noclegi 2

Noclegi 3

Noclegi 4

Noclegi 5


Dojazd

Zapraszamy do sprawdzenia lokalizacji biura zawodów pod linkiem:

Jak dojechać?


Jedzonko:

Zajazd Sokolica – ul.Jana III Sobieskiego 7

Pizzeria Zapiekana – u. Sobieskiego 4

Karczma Dunajec – ul. Jana III Sobieskiego 3

Karczma u Walusia – ul. Jagiellońska

Karczma Stajkowa – ul. Wojtyły 78

Pizzeria Fantazja – ul. Mickiewicza 11A

Zajazd Pasterniki – ul. Jagiellońska 131

Bar MiZa – ul. Mickiewicza 12

Na płycie rynku znajdują się również 3 lokale.


Parkinigi

Rynek

Przy ul. Sobieskiego naprzeciwko nowego Kościoła ok. 400m od Startu

Wzdłuż alei Wędkarzy po stronie rzeki ok. 300m od Startu

Auta można również zostawiać wzdłuż ulicy Kościuszki po stronie rzeki 400m od startu


Bankomaty

PKO – rynek

Bank Spółdzielczy – rynek przy banku spółdzielczym

Euronet – sobieskiego 2B (market MILA)


Kościoły

Rynek – zabytkowy kościół, Msze Święte  dni powsz. 7.30; Niedziela – 6.30

Nowy Kościół – Sobieskiego; dni powsz. 6.30, 17.00 Niedziela – 8.00, 9.30, 11.00, 17.00


Służba Zdrowia

Ośrodek zdrowia – ul. Esperanto 2


Apteki

Rynek 30

Mickiewicza 4

Kingi 5


Taxi

Postój taksówek znajduje się w rynku


Autobusy

Przystanek autobusowy i aktualny rozkład jazdy znajduje się na Rynku


Wolontariat

Serdecznie zapraszamy do dołączenia do ekipy organizatorów TRIADY! Czekają na Was niezapomniane emocje, pamiątki oraz gadżety biegowe. Jeśli macie do nas jakieś pytanie piszcie na adres – imprezy.runonline@gmail.com